Pyramida majetku - Finanční gramotnost v praxi

01.01.2021

Budujme svůj majetek jako pyramidu.

Když ožije finanční gramotnost a z teoretických dokumentů přejde do života lidí...


Pyramida je z podstaty těleso, které má potenciál velkého růstu, aniž by pozbylo stability. Slyšeli jsme o tom, že v Egyptě se tento typ staveb dlouhodobě osvědčil. Když budete pyramidu stavět správně, tak pro vás bude oporou jak pro pohodlí v běžných dnech, při mimořádných událostech i v dlouhodobých záležitostech, jako je třeba váš příjem ve spokojeném stáří. A to je přesně to, čeho chceme dosáhnout: stabilní finanční komfort a trvale udržitelný růst u majetku našeho, našich firem i našich klientů.


1. Patro: Peníze pro každý den (cash flow)

Základ celé pyramidy majetku je pokrytí každodenních potřeb a běžného "provozu domácnosti". Spadá sem nejběžnější použití peněz, od toho, že si koupíte svačinku v kavárně, přes pravidelné fixní náklady jako jsou náklady na bydlení, energie, potřeby pro domácnost, dojíždění do práce,... až po tvorbu krátkodobých i dlouhodobých rezerv. Krátkodobá rezerva přichází ke slovu např. při nenadálé poruše automobilu, nutnosti výměny domácího spotřebiče, poklesu příjmu v důsledku krátkodobé nemoci, drobného úrazu či změny zaměstnání. Dlouhodobé rezervy jdou na řadu zpravidla při výdajích většího rozsahu a výdajích plánovaných (např. při plánované koupi nového automobilu, použití vlastních prostředků při pořízení vlastní nemovitosti). Bohužel ne vždy se nás život ptá, zda-li se nám velké výdaje zrovna hodí do rozpočtu - krytí dlouhodobých velkých rizik může mít různou podobu podle účelu. Pro celou řadu lidí je výhodné přenést finanční odpovědnost za dlouhodobá zdravotní i majetková rizika na pojišťovny.

Typický zástupce z produktů finančního trhu: běžný účet, spořicí účet.

Ochrana a pomyslné opěrné pilíře pro toto patro: rozdělení rezerv na více míst (hotovost, běžný účet a spořicí účet u rozdílných bank), přenesení dlouhodobých zdravotních rizik na pojišťovnu za jasných a výhodných podmínek - životní pojištění, krytí rizik v občanském životě případně zaměstnaneckém a podnikatelském životě, pojištění právní ochrany.



2. Patro: Nemovitost pro vlastní bydlení

Nájem nebo hypotéka? Proč si pořídit vlastní bydlení? Krom příjemného pocitu "home sweet home" je dobré si uvědomit i směr, kterým předpokládáme, že se budou pohybovat ceny nemovitostí, naši osobní možnost pořídit si vlastní bydlení a ceny nájmů. Možnost pořídit si vlastní bydlení bude s postupujícím časem (věkem) pro celou řadu lidí nedostupná. Klíčovým motivem pro pořízení vlastního bydlení raději dříve, než později, je kromě osobního komfortu tady a teď, i myšlenka zajištění do budoucna. Jak až moc věříte tomu, že ze státního důchodu budete mít dostatek prostředků pro platbu nájmu i dalších svých potřeb? Je lepší mít jistou střechu nad hlavou, až budete chtít opustit ekonomicky aktivní část svého života? Zároveň pro celou řadu klientů je toto stěžejní patro, kde budují mezigenerační rodinný majetek (podrobnosti k tématu mezigenerační majetek uvedeme v samostatném článku).

Typický zástupce: byt, rodinný dům.

Ochrana a pomyslné opěrné pilíře pro toto patro: dobře nastavené a pravidelně servisované majetkové pojištění nemovitosti, domácnosti, odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Pozor na velká rizika podpojištění a podrobností v pojistných ochranách v jejichž důsledku může být celý produkt nefunkční. Pojištění právní ochrany.



3. Patro: Konzervativní uložení peněz

V tomto patře zhodnocujeme finanční majetek průměrně 2-3%. Spadají sem nástroje, které jsou schopné vzdorovat běžné míře inflace. Jejich výhodou je nízká rizikovost, ve valné většině případů se budou chovat přesně tak, jak očekáváte, část z nich je dotovaná státem či s podporou zaměstnavatelů. Pomyslnou "daní" za to, že jste v klidných vodách finančního trhu, je nízký výnos, který za obvyklých okolností inflaci porazí, zabrání tak znehodnocení vašich financí v čase, avšak neočekávejte, žádné velké výnosy, a že budou tyto nástroje chránit před inflací při jejím dočasném zvýšení. Proč je dobré toto patro nepřeskakovat a nevěnovat se rovnou investicím, kde je potenciál zajímavého zisku? Finanční trh prochází určitými hospodářskými cykly, součástí kterých jsou i propady (krize). Je to přirozený životaběh finančního trhu, do kterého ve větší či menší míře zasahují regulátoři (např. ČNB, FED,...) a ti se snaží ve většině případů dopady mírnit. Jestli je nějaká oblast, nad kterou se snaží držet ochrannou ruku v nejširší možné míře, pak je to právě oblast, kde se nalézá největší množství běžných spotřebitelů (občanů), zvláště pokud se jedná o státem dotované produkty. Když jste byli malí, nejdříve jste se učili chodit, pak teprve běhat a skákat... dejte svým financím tu samou možnost... nechte je nejprve jistě kráčet v konzervativním spektru, pak je nechte popobíhat ve vyvážených investicích, a teprve pak je pusťte do mnohdy velmi uskákaných dynamických investic.

Typický zástupce: stavební spoření, penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření (v konzervativním nastavení), konzervativní podílové fondy, zlato použité jako uchovatel hodnoty, investiční nemovitost, investiční nástroje peněžního trhu,...



4. Patro: Vyvážené investice

Zde se nacházíme v průměrném zhodnocení kolem 5%. Jsou zlatým středem mezi konzervativními investicemi a dynamickými. Slouží k dalšímu rozložení rizika, a zároveň vydělávají o něco více, než konzervativní investice. Jedná se často o smíšené fondy (např. akciových a realitních fondů). Někdy se sem řadí i tzv. fondy životního cyklu. Jejich podstatou je, že v průběhu let mění svůj charakter z dynamické po konzervativní strategii.

Typický zástupce: smíšené podílové fondy, nemovitostní fondy, dluhopisy (s adekvátním ratingem), penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření (ve vyváženém spektru).


5. Patro: Dynamická portfolia

Primárně pro dlouhodobé horizonty - důrazně nedoporučujeme používat dynamické investice pro krátkodobé cíle. Jak už jsme zmínili výše, jedná se o investice, které jsou volatilní, přeloženo do češtiny: podléhají trendům a jejich hodnota se může pohybovat nahoru, dolu, jako na houpačce. A právě díky této své "uskákanosti" (volatilitě) mají potenciál vyšších výnosů, od 7% výše. V rámci zdravého rozpočtu je to minoritní složka majetku. Nevynecháváme ji ani v malých rodinných rozpočtech např.: 500 Kč měsíčně po dobu minimálně 15ti let. Nechceme přece drobné investory připravit o možnost, aby pro ně jejich peníze pěkně poctivě pracovaly. Investice, včetně dynamických investic, v sobě nesou kalkulované riziko. Vždy důkladně prověřovat a přemýšlet v souvislostech s dalšími cíli, ideálně nad finančním plánem sestaveným ve spolupráci s kvalifikovaným odborníkem, abyste nepřekročili hraniční pásmo mezi investicí a spekulací.

Typický zástupce: akciové podílové fondy, dluhopisy (s adekvátním ratingem),...


6. Na ostré špičce: Spekulace

Existuje velký rozdíl mezi investicí a spekulací. Mohli bychom zde uvádět obsáhlé citace a definice z příruček, ale nyní poprosíme odborníky, aby nás nekamenovali a dovolíme si obecné zjednodušení: investice se opírá o statistická data a fakta, zatímco spekulace je nevypočitatelná, pocitová (myslím si, že...) a lze ji s nadsázkou přirovnat k adrenalinovým sportům (někdo je má rád). Je to taková loterie hop nebo trop. V případě, že spekulujete "na páku", tedy s penězi z půjčky, tak si na vahách "hop" snižte potenciál reálného výnosu a na straně "trop" připočtěte k riziku ztráty náklady na závazek a to celé několikrát vynásobte... Je mnoho lidí, kteří investují v řádech milionů i desítek milionů a do spekulací se se svými penězi nepouští vůbec. Zkrátka celé řadě lidí ta extrémní míra nejistoty a rizika za ten potenciál zisku nestojí. Pro některé lidi jsou spekulace krajně nevhodné jak z hlediska jejich osobní (mentální) tolerance k riziku, tak z hlediska jejich finanční situace. A pro hráče, kteří se cítí v divokých vlnách spekulací doslova jako ryba ve vodě, máme jedno doporučení: užijte si to, je to skvělá hra, ale nestavte pyramidy na špičku! Riziko ztráty musíte zvládnout unést nejen vy, ale i váš rozpočet. Pokud začnete spekulovat bez jistých pater - bez opory v krátkodobých rezervách a dostatečně diverzifikovaných investicích, se může nečekaně rychle stát, že vám náhodný poryv větru (propad či ztráta ve spekulacích, kde jsou tyto jevy časté) vaši pyramidu majetku shodí na hlavu. Už jsme to kolem sebe několikrát viděli a věřte nám - to bolí - to nechcete!

Typický zástupce: spekulace v rizikových korporátních dluhopisech, rizikové akcie, spekulace nákup a prodej komodit, zlata a drahých kovů, diamanty, kryptoměny, deriváty, spekulace na měnové páry,...


Pro všechny patra je klíčem k úspěchu
diverzifikace a přemýšlení v souvislostech.


Promyšlení v kontextu dalších pater pyramidy...

I ta hypotéka, kde se běžně setkáváme s tím, že je řešena "separé" a na první pohled to vypadá jako nic proti ničemu, tak pokud realizaci nemáte promyšlenou v návaznosti na další cíle a potřeby, tak se vám může pod rukama změnit v potvoru, která vás rozkouše i s botama, nebo vám spořádá tolik prostředků, že už vám nebude zbývat na další cíle a sny. Potřebujete mít přesně propočítané a zajištěné, co se stane s vaším běžným domácím rozpočtem, kterým směrem a v jakém rozsahu vám s ním zacvičí splátky, co byste dělali kdybyste třeba za deset let skončili v dlouhodobé pracovní neschopnosti a trvale vám klesl příjem,... jak to bude vypadat pokud se např. rozhodnete založit rodinu,... to vše potřebujete vědět ještě před tím, než podepíšete cokoliv na bance (vč. žádosti, natož smlouvy), ještě před tím, než položíte "na stůl" blokovací depozitum realitní kanceláři.

A to je jen jeden z mnoha názorných příkladů a čistokrevné zkušenosti z naší každodenní praxe. Nejen otázky výše uvedené s klienty probíráme, když promýšlíme cíl "Vlastní bydlení" v rámci bezplatné konzultace a zařazujeme do individuálního finančního plánu.


Nenoste všechna vejce v jednom košíku.

Občas se klienti ptají, zda-li mají nějakou záruku? Ptají se po garanci... obzvláště u kroků, kde za to, že podstupují riziko, mohou získat víc, než do toho dali. U pár produktů jistá forma garance existuje, ale znamená to zároveň, že takový produkt nemůže mít zajímavý výnos. Často se pak topí pod hladinou inflace. Garantované jsou například vaše vklady u bank na běžných účtech. A to rovnou zákonem, do výše 100 000 euro. Peníze by se vyplatily garančním systémem finančního trhu, nicméně nechcete ani na mezidobí zůstat bez finančních prostředků. Nebo riskovat vklady ve vyšší hodnotě. Obecně... Neradi používáme slovo garance. Raději věnujeme pozornost prevenci a praktickému budování opěrných bodů, než teoretickým úvahám, jestli garance je skutečná jistota.


Vliv inflace.

Pravidelně sledovaná a v médiích opakovaná "inflace". Ale co to znamená? Je to nárůst cenové hladiny zboží a služeb. Ceny rostou, ale platy také. Je inflace tedy špatná nebo ne? Zatímco vašim úsporám škodí, z hlediska závazků (dluhů) vám pomáhá. Dává tedy smysl úspory před inflací chránit zhodnocováním, jinak se může stát, že si za ty samé peníze koupíte méně a méně věcí. Z milionu volně nechaného ladem za rok zmizí skoro 20 000 Kč, za pět let skoro 100 000 Kč a za 30 let je z milionu takřka polovina. To je také důvodem, proč se k blahobytu nedá prošetřit...

Pamatujete na babičku? Kdo šetří má za tři... ano, měla pravdu. To je základ. Však v kontextu inflace v prvních patrech majetkové pyramidy vám z poctivých úspor samovolně ubývá. Proto není ten nejlepší dlouhodobý plán držet se pouze u základů. Zhruba od čtvrtého patra jsou počty veselejší, tam začíná platit, že "dva plus dva je pět padesát".



Sestavte svoji pyramidu majetku ve spolupráci s námi. 


Na finančním trhu máte jen dvě možnosti... buď vy použijete trh, nebo trh použije vás. 


Pro zodpovězení svých dotazů využijte Kontakt.


(c) Petra Koppová & Petr Svoboda, publikace 2021
www.skolafinancnipohody.cz
Všechna práva vyhrazena - kopírování textu nebo jeho částí bez uvedení přesného zdroje zakázano.